Pravo na invalidsku penziju
Pravo na invalidsku penziju može se ostvariti kada se utvrdi potpuni gubitak radne sposobnosti do godina života potrebnih za ostvarivanje prava na starosnu penziju:
- ako je uzrok invalidnosti povreda na radu ili profesionalno oboljenje, bez obzira na duzinu staža
- ако је invalidnost posledica bolesti ili povrede van posla, potrebno je najmanje pet godina staža
Izuzetak su osiguranici kod kojih je invalidnost nastala pre 30. godine života:
- do 20. godine potrebna je najmanje jedna godina staža osiguranja
- do 25. godine – dve godine staža osiguranja
- do 30. godine – tri godine staža osiguranja
Zakon propisuje kontrolni pregled u roku do tri godine, izuzetak su stariji od 58 godina I oni čije dijagnoze ne ukazuju da će radna sposobnost biti poboljšana. Zahtev za kontrolu šalje se po službenoj dužnosti, uz poziv i obaveštenje koju dokumentaciju treba pripremiti. Ukoliko se lice ne odazove pozivu ili neopravdano izostane, obustavlja se isplata penzije.
- Ukoliko u invalidsku penziju idete iz radnog odnosa, poslodavac je dužan da vam isplati otpremninu, najmanje u visini dve prosečne zarade (član 119 Zakona o radu ).
- Priznaje se samo staž za koji su plaćeni
- Postupak se pokreće u toku trajanja svojstva osiguranika, prvo se utvrđuje i donosi rešenje o postojanju invalidnosti, pa tek onda rešenje o iznosu invalidske penzije.
- Fond je dužan da isplaćuje penziju u mestu boravka, penzioner je dužan da prijavi Fondu promenu adrese.
- Invalidski penzioner može ući u osiguranje po osnovu ugovora o delu i autorskom ugovoru, ali ne i po ugovoru o radu. Potpisivanjem ugovora o radu invalidskom penzioneru se obustavlja isplata penzije i poziva se na kontrolni pregled.
- Penziju možete primati na tekući račun ili na kućnu adresu; za isplatu na ruke primanja se umanjuju za iznos poštanskih troškova
- Možete nekoga ovlastiti da podiže penziju umesto vas, ovlašćenje važi godinu dana i može se obnoviti.
Invalid rada koji ostane bez posla nezavisno od svoje volje ima pravo na polovinu invalidske penzije, po prestanku prava kod Nacionalne službe za zapošljavanje; ukoliko se zaposli, isplata se obustavlja.
Dokumeta:
Uz popunjen zahtev za invalidsku penziju, potrebno je dostaviti:
- Obrazac br. 1 ordinirajućeg lekara, sa originalnom medicinskom dokumentacijom (specijalistički nalazi, otpusne liste i dr.) Obrazac br. 1 mora biti otkucan na pisaćoj mašini ili kompjuterski obrađen
- Potvrdu o radnom mestu, opis posla koji osuguranik obavlja u momentu podnošenja zahteva (popunjava kadrovska služba poslodavca)
- Prijavu o povredi na radu, ukoliko je osiguranik pretrpeo povredu na radu
- Dokaz o regulisanom vojnom roku (fotokopija vojne knjižice ili uverenje vojnog odseka)
- Dokaz o korišćenju prava – evidenciji kod Nacionalne službe za zapošljavanje
- Fotokopiju lične karte
- Fotokopiju zdravstvene knjižice
- Dokaze o penzijskom stažu u Republici Srbiji –radna knjižica, uverenje o beneficiranom radnom stažu, druge javne isprave o stažu (rešenja, uverenja, potvrde i slično) u originalu
- Uverenje o obavljanju samostalne delatnosti koje izdaje nadležni organe opštine, odnosno odgovarajuće udruženje, savez (za period do 31.12. 2005.), odnosno rešenje Agencije za privredne registre (za period od 1. 1. 2006.)
- Uverenje o plaćenom doprinosu za PIO sa iskazanim osnovicama doprinosa i iznosom uplaćenog doprinosa, izdato od Poreske uprave za period obavljanja samostalne delatnosti
- Uverenje o plaćenom doprinosu za PIO sa iskazanim osnovicama doprinosa i iznosom uplaćenog doprinosa, izdato od Poreske uprave za period obavljanja poljoprivredne delatnosti
Pravni savetnik društva za borbu protiv raka
Jagoda Drljača